Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ» στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας

Την Τετάρτη 23 Μαϊου 2018 επισκέφτηκαν το σχολείο μας εκπρόσωποι του Λιμενικού Σώματος και της Ελληνικής Ακτοφυλακής για να παρουσιάσουν στους μαθητές των Δ΄, Ε΄και ΣΤ΄τάξεων το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  «ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ». Ανάμεσά τους η αργυρή Ολυμπιονίκης Υδατοσφαίρισης, κ. Γεωργία Ελληνάκη.

Κύριο μέλημά του προγράμματος, αποτέλεσε η ουσιαστική ενημέρωση των παιδιών για τους κινδύνους που εγκυμονεί η θάλασσα, τονίζοντας τη σημασία της πρόληψης, η οποία ως αποτέλεσμα της παιδείας, λειτουργεί σαν προστατευτική ασπίδα και ως εργαλείο γνώσης.
Η καλλιέργεια θαλάσσιας κυκλοφοριακής αγωγής, είναι δυνατόν, με τη διαχρονική υλοποίηση του προγράμματος, να αποδώσει καρπούς, τόσο μεσοπρόθεσμα όσο και μακροπρόθεσμα, συμβάλλοντας κατ’ επέκταση στη σταδιακή μείωση των ατυχημάτων στη θάλασσα, των πνιγμών και της παραβατικής γενικά συμπεριφοράς κατά τη διενέργεια θαλασσίων δραστηριοτήτων.